عمل نکردن پارگی رباط صلیبی قدامی زانو

پارگی رباط صلیبی قدامی یکی از ترسناک‌ترین و جدی‌ترین آسیب‌های ورزشی و کاری است که ممکن است برای هر فردی اتفاق بیفتد اما بیشتر در ورزشکاران و به‌خصوص در فوتبالیست‌ها شایع است. وظیفۀ این بافت که پیوندی بسیار محکم دارد، این است که ثبات زانو را هنگام خم شدن حفظ کند و موجب شود که زانو به اصطلاح خالی نشده و پایدار بماند. عدم وجود این رباط در زانو موجب پیچ خوردن متعدد خواهد شد.

درمان پارگی رباط چه به صورت جراحی و چه غیرجراحی، باید سریعا پس از آسیب و کاهش تورم اولیه آغاز شود. عدم درمان صدمۀ وارده، موجب احساس ناپایداری در زانو شده و در برخی حرکات باعث پیچ‌خوردگی زانو خواهد شد. هرکدام از این اتفاقات که بعد از پارگی اتفاق بیوفتد، موجب وارد کردن صدمات شدید به زانو شده و مشکلات جدی‌تری را به دنبال خواهد داشت. این پیچ‌خوردگی‌های مداوم موجب آسیب و ایجاد فرسودگی در زانو و به‌خصوص در مفصل زانو خواهد شد. وجود سایش و فرسودگی مداوم باعث به‌وجود آمدن آرتروز بعد از گذشت زمان می‌شود. همچنین خطر پارگی مینیسک زانو را نیز نمی‌توان نادیده گرفت.

در صورت عدم درمان و رسیدگی به زانو، روی آسیب‌دیدگی، به‌مرور پوشیده خواهد شد و این پوشیدگی موجب افزایش سرعت رشد آرتروز می‌شود.

پارگی رباط صلیبی زانو

آسیب به رباط صلیبی قدامی زانو پس از مدتی به یک نقص مزمن تبدیل شده و این رباط دیگر قادر به کنترل و پشتیبانی از حرکات زانویی نخواهد بود.

در مواردی نیز پارگی جزئی رباط صلیبی، بدون انجام جراحی بهبود می‌یابد. در واقع بسیاری ازآسیب‌دیدگی‌های جزئی زانو را می‌توان با انجام اقداماتی ساده نظیر بستن زانوبند و انجام توان‌بخشی با موفقیت درمان کرد. سایر آسیب‌ها نیز ممکن است که به عمل جراحی نیاز داشته باشند. پارگی رباط صلیبی به دو صورت جزئی و کامل است. اما در صورت پارگی کامل، امکان بهبودی بدون عمل جراحی میسر نخواهد بود. اغلب روش‌های غیرجراحی برای سالمندان و یا افرادی با فعالیت بدنی محدود، تجویز می‌شود.

استفاده از زانوبند

پزشک فوق تخصص زانو با توجه به وسعت آسیب‌دیدگی، ممکن است که استفاده از بریس‌های حرکتی را جهت محافظت از زانو توصیه کند. همچنین استفاده از عصا برای جلوگیری از انداختن تمام وزن بدن روی زانوی آسیب‌دیده، بسیار مفید است. با رعایت کامل نکات پزشکی و درمان‌های خانگی که پزشک به شما ارائه می‌دهد، می‌توانید تا حد زیادی از آسیب‌های بعدی جلوگیری کنید.

فیزیوتراپی

بلافاصله پس از آسیب و ضرب دیدن زانو، تورم احساس خواهد شد. با کاهش تورم زانو، می‌توان برنامۀ دقیق توان‌بخشی را به‌طور مرتب آغاز کرد. این تمرینات خاص، عملکرد را به زانو باز‌می‌گرداند و همچنین موجب تقویت ماهیچه‌های پشت پا خواهد شد. در مراحل آخر فیزیوتراپی و توان‌بخشی، با توجه به اهداف فردی بیمار، برای مثال بازگشت به ورزش، برنامۀ دیگری تدوین می‌شود.

پارگی رباط صلیبی زانو

درمان جراحی

واضح است که رباط پاره شده را نمی‌توان توسط بخیه به یکدیگر و یا سر جای اصلی خود، چسباند؛ پس تنها راه ممکن استفاده از یک جایگزین برای آن است. رباط بایددوباره بازسازی شود، پزشک این رباط را با بافت پیوندی‌ که از تاندون‌های بقیۀ بدن گرفته شده است، جایگزین خواهد کرد. رباط پس گذشت چند وقت شروع به رشد دوباره کرده و به عنوان داربست از این بافت پیوندی استفاده خواهد کرد.

رشد مجدد رباط زمان‌بر است و از حدود شش ماه تا یک‌سال طول می‌کشد. این روش جراحی توسط آرتروسکوپی انجام می‌گیرد. این روش کمتر تهاجمی است و از مزایای آن می‌توان به درد کمتر و مدت‌زمان بستری کوتاه‌تر اشاره کرد.

با قطعیت نمی‌توان از بهترین روش برای درمان پارگی رباط صلیبی قدامی زانو مطمئن شد. هر ساله حداقل 200 هزار نفر تحت این عمل جراحی قرار می‌گیرند و رباط صلیبی پاره شده را با پیوندهای تاندونی جایگزین می‌کنند. اکثر بیماران بلافاصله بعد از آسیب‌دیدگی تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند.

هنگامی که صدمه‌ای به رباط صلیبی وارد ‌شد، باید فورا نسبت به درمان آن اقدام کرد. زیرا که به تاخیر انداختن زمان بازسازی رباط، آسیب بیشتری را به زانو وارد می‌کند. در برخی موارد که پارگی جزئی اتفاق افتاده است، با عدم رعایت نکات پزشکی و فشار آوردن به زانو، رباط کاملا پاره خواهد شد.

به توصیۀ پزشکان باید در مورد مزایا و معایب درمان‌های جراحی و غیرجراحی با بیمار صحبت کرد. تصمیم‌گیری دربارۀ انجام یا عدم انجام جراحی، براساس عوامل بسیاری گرفته می‌شود. از مهم‌ترین این عوامل میزان سطح فعالیت بیمار است. برای مثال برای ورزشکارانی که می‌خواهند در مدت کوتاهی به میادین ورزشی برگردند، انجام عمل جراحی توصیه می‌شود. همچنین اکثرا برای سالمندان، سعی می‌شود که از روش‌های غیرجراحی استفاده شود؛ زیرا که فعالیت بدنی خاصی وجود نداشته و فرصت احیا به رباط جهت بازسازی داده خواهد شد.

پارگی رباط صلیبی زانو

تغییر عملکرد زانو پس از آسیب به رباط صلیبی زانو

یکی از خطرات قابل ملاحظه‌ای که بیماران را پس از آسیب‌دیدگی تهدید می‌کند، صدمات وارده به مینیسک زانو، پس از گذشت چندین سال است.

وجود درد خفیف نیز در برخی بیماران عادی بوده که معمولا پس از ورزش‌های طولانی و شدید رخ می‌دهد. در نیمی از بیماران نیز تورم هنگام فعالیت، اتفاق می‌افتد.

تحقیقات نشان داده است، افراد و به‌خصوص ورزشکارانی که پس از آسیب رباط صلیبی، از انجام عمل جراحی بازسازی خودداری کرده‌اند، قادر به از سر گیری ورزش در همان سطح قبلی نخواهند بود. و تنها 10 درصد از این افراد توانسته‌اند که دوباره به ورزش با همان شدت قبلی برگردند.

عمل جراحی زانو بیشتر به روش آرتروسکوپی انجام می‌گیرد و به جز در موارد خیلی خاص، جراحی باز انجام نخواهد گرفت. این عمل در مدت زمان کوتاهی انجام می‌گیرد و مراقب‌های ویژۀ پس از عمل نیز بسیار کوتاه است. نهایتا یک تا دو هفته پس از عمل، بیمار قادر خواهد بود که بدون استفاده از کمک و عصا راه برود و به زندگی روزانۀ خود برگردد. فعالیت‌های ورزشی نیز پس از گذشت سه ماه قابل انجام است.

احتمال بروز عوارض در این روش کم بوده و در 90 درصد موارد گفته می‌شود که عمل موفقیت‌آمیز بوده است.

2019-12-28T09:55:12+00:00