[breadcrumb]

آرتروسکوپی چیست؟

یک وسیله تشخیصی درمانی برای بیماری های مفصلی می‌باشد. در این روش به کمک دوربین و وسایل مخصوص جراح اورتوپد داخل مفصل را بر روی مانیتور تحت دید مستقیم میبیند و در صورت تشخیص بیماری آن را تحت درمان قرار می‌دهد.
آرتروسکوپی جراحی لیزری نیست چراکه نور مورد استفاده برای دیدن در آرتروسکوپی یک نور معمولی‌ست و لیزر هیچ کاربردی ندارد.

کلمه آرتروسکوپی به معنای دیدن داخل مفصل است. Arthro به معنای مفصل و scopy به معنای دیدن است. در واقع یک آرتروسکوپ یک مفصل بین است. پزشک معالج با دیدن داخل مفصل می‌تواند بسیاری از بیماریهای آن‌ را تشخیص داده و می‌تواند اقدام به درمان جراحی بعضی از آنها از طریق ارتروسکوپ کند.

معمولا این نوع درمان بصورت یک جراحی سرپایی است به این منظور که بیمار مدت کوتاهی معمولا چند ساعت قبل از جراحی در بیمارستان بستری شده و بعد از آن میتواند در همان روز از بیمارستان مرخص شود. مانند هر عمل جراحی دیگر بیمار باید به توسط متخصص بیهوشی تحت بیهوشی عمومی یا بیحس کمری یا بندرت بیحسی محلی قرار بگیرد. پس باید قبل از شروع عمل بیمار حداقل بمدت هشت ساعت چیزی نخورده و نیاشامیده باشد. کل آرتروسکوپی ممکن است چیزی حدود نیم تا یک ساعت وقت ببرد.

آرتروسکوپی

آیا جراحی آرتروسکوپی عارضه دارد؟

باید توجه داشت که تمام روش‌های جراحی اعم از جراحی‌های باز و بسته عارضه دارند. مانند عفونت خونریزی یا ایجادلخته. اما این عوارض در این روش به مراتب کمتر می‌باشد.

آرتروسکوپی تشخیصی چیست؟

برای تشخیص بیماری‌های مفصلی مثل پارگی رباط صلیبی، پارگی رباط شانه، صدمه به غضروف زانو یا شانه از رادیوگرافی یا MRI آن استفاده می‌شود اما گاهی اوقات هیچکدام از روش‌های ذکر شده به تشخیص نمی‌رسد و بیمار همچنان دچار علائم می‌باشد .به عبارتی قدرت تشخیص MRI و سی تی اسکن در تشخیص بیماری‌های مفصلی صدرصد نیست. در این موارد با انجام این عمل و ریز دید مستقیم، تشخیص امکان پذیر می‌گردد.

آرتروسکوپی