به اطلاع میرساند مطب دکتر سید صالحی با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی در روزهای یکشنبه و دوشنبه دایر است، رزرو وقت قبل از حضور در مطب الزامی است.

تعویض مفصل زانو

دکتر سید صالحی متخصص ارتوپدی و کسب فلوشیپ شانه و زانو
تحت نطر رییس فدراسیون پزشکی فیفا 
مسئول کمیته پزشکی فدراسیون ورزش‌های همگانی

تماس با مطب و رزرو وقت :

فهرست مطالب

فرم درخواست مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید، وقت مشاوره شما از طریق تماس به اطلاعتان خواهد رسید. 

آرتروز زانو یا شانه چیست؟

به محل چسبیدن دو استخوان به‌ یکدیگر مفصل می‌گویند، این مفصل می‌تواند در جهات مختلف حرکت داشته باشد، برای مثال مفصل ترقوه یا مفصل زانو که موجب حرکت دست و پا در جهت‌های مختلف می‌شوند. روی مفاصل با غضروفی پوشیده شده است که موجب حرکت راحت مفصل می‌شود.

هنگامی که این مادۀ پوشاننده دچار از بین ‌رفتگی شود، حرکت استخوان‌ها روی یکدیگر بسیار دردناک شده و به اصطلاح روی یکدیگر ساییده می‌شوند. از نظر علمی از بین رفتن این غضروف، «آستئوآرتریت» یا «آرتروز» نامیده می‌شود.

درمان‌های متفاوتی در جهت بهبود آرتروز وجود دارد. اگر درمان‌های استاندارد روی بیمارانی که دچار آرتروز هستند جواب ندهد، آخرین راه‌ درمان این بیماری، تعویض کامل مفصل است.

drseyedsalehi

به توصیۀ دکتر سید محسن سیدصالحی متخصص و جراح ارتوپد، بهتر است که بیماران تا لحظۀ آخر جهت انجام جراحی و تعویض کامل مفصل صبر کنند و سایر روش‌های درمانی را نیز امتحان کنند. البته برای انجام جراحی و کسب بهترین نتیجه، نباید عمل کردن را خیلی به تأخیر انداخت.

یک حقیقت تلخ درباره تعویض مفصل

دکتر سید صالحی: بنده در طی چندین سال تجربه پزشکی و تخصصی خود بسیار مشاهده کردم بیمارانی را که از انجام تعویض مفصل، ترس دارند یا آن را محدودیت و پایانی بر راه رفتن خود میبینند، اما اینگونه نیست و بیماران ما بعد از جراحی همچون نوه های خود میتوانند از راه رفتن بدون احساس درد لذت ببرند و دوباره طعم شیرینی سلامتی را بچشند. به تعویق انداختن تعویض مفصل خطرات بسیاری در پی دارد.

مهم ترین اقدامات قبل از جراحی تعویض مفصل

کاهش وزن

ممکن است که پزشک معالج از بیمار خود بخواهد که قبل از انجام عمل جراحی توسط پزشک فوق تخصص زانو وزن خود را کاهش دهد. این کار خطرات جراحی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد (از جملۀ این خطرات می‌توان به عفونت، خونریزی و سایر مشکلات بیهوشی اشاره کرد). همچنین کاهش وزن باعث می‌شود که مفصل جدید بعد از عمل، بهتر کار کند.

سن

جهت انجام عمل جراحی برای سالمندان بالاتر از 80 سال، بهتر است که حتما در مورد خطرات و عوارض تعویض مفصل با پزشک خود صحبت مشورت کنند. در برخی موارد، خطرات و ریسک، بیشتر از مزایای کار گذاشتن مفصل جدید است.

تراکم استخوان

باید توجه داشت که حتما قبل از انجام عمل جراحی، آزمایش میزان تراکم استخوان و همچنین درصد پوکی استخوان داده شود. در صورت وجود پوکی استخوان شدید، انجام این عمل باید حتما با مشورت و صلاح‌دید پزشک انجام شود.

بررسی از جهت بیماری قلبی، ریوی و کلیه

افرادی که دارای بیماری‌های قلبی، ریوی یا کلیوی هستند، ممکن است که هنگام جراحی و بیهوشی با مشکل مواجه شوند.

بعد از عمل تعویض مفصل زانو

در مطالعه‌ای که در یکی از دانشگاه‌های آمریکا انجام گرفت، نتایج حاکی از آن بود که افراد مسن‌تری که جراحی تعویض مفصل زانو را انجام داده‌اند، یک سال پس از عمل، در مقایسه با افرادی که جراحی نکرده‌اند، به‌طرز قابل توجهی کاهش علائم آرتروز داشتند.

اکثر قریب به اتفاق افرادی که تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار می‌گیرند، کاهش درد چشم‌گیری خواهند داشت. همچنین توانایی آنان در انجام کارهای روزمره نیز پیشرفت خواهد کرد. حتی در برخی موارد نیز می‌توانند ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی، شنا و رقص را نیز انجام دهند.

فیزیوتراپی

احتمالا پس از عمل جراحی چند روزی در بیمارستان خواهید ماند و در طی این مدت، فیزیوتراپی، جهت بازیابی حرکت مفاصل آسیب‌دیده و تقویت عضلات اطراف مفصل، انجام خواهد گرفت. پس از بازگشت به خانه نیز باید جلسات فیزیوتراپی خود را تا زمانی که پزشک دستور بدهد، ادامه بدهید. همچنین انجام فیزیوتراپی به کاهش درد و افزایش انعطاف‌پذیری کمک خواهد کرد.

پیاده‌روی منظم

ابتدا در خانه و سپس بعد از مدتی، خارج از خانه و در فواصل و مسافت‌های طولانی‌تر، پیاده‌روی سبک باید انجام شود. انجام این کار با هدف افزایش تدریجی میزان حرکت است. به‌تدریج، سایر فعالیت‌های عادی روزانه مانند بالا پایین رفتن از پله، ایستادن، نشستن روی صندلی و… نیز امکان‌پذیر است.

ارتباط با کلینیک ارتوپدی دکتر سید صالحی

    • جنت آباد جنوبی، نرسیده به بزرگراه همت، کوچه نوری، ساختمان پزشکان شفا، پلاک 5، همکف شرقی
44464586 – 44407927 – 44407103 (021)

ساعات کاری:

یکشنبه20:00 – 16:00
دوشنبه20:00 – 16:00

نکته مهم: به دلیل شرایط فعلی و شیوع ویروس کرونا رزرو وقت از یک هفته قبل الزامی بوده و حضور راس زمان تعیین شده در مطب نشانه احترام شما به دیگر مراجعین است. تا حد امکان نیز از آوردن همراه خودداری نمایید.

طراحی و مدیریت سایت: تیم تبلیغاتی عرفان امیری

ورود به چت واتساپ
ارسال پیام در واتساپ