[breadcrumb]

جراحی که برای ترمیم آسیب به این رباط از زانو انجام می‌گیرد، تنها یک بخشی از درمان است، مراقبت پس از عمل رباط صلیبی زانو نقش مهمی در روند بهبودی و ترمیم مشکل ایجاد شده دارد. در واقع با رعایت نکات مهم در خصوص درمان پارگی رباط صلیبی زانو، می‌توانید به روند بهبودی خود سرعت ببخشید.

در این مقاله قصد داریم هر آن چیز که مهم بوده و در روند بهبودی شما تاثیر گذار است، در ادامه به‌طور کامل ذکر کنیم.

روند بهبودی پس از عمل

 • در اغلب مواقع بیماران پس از آنکه این عمل را انجام می‌دهند، همان روز یا یک روز بعد از عمل، بسته به شرایطشان به خانه باز می‌گردند. بیماران باید پس از بیهوشی با کمک عصا کمی قدم بزنند.
 • در خصوص دوش گرفتن پس از عمل نمی‌توان خودسرانه تصمیم گرفت، باید طبق دستور و توصیه پزشک عمل کرد.
 • جراحان ارتوپد پس از آن که عمل را انجام می‌دهند به بیماران توصیه می‌کنند که استراحت کافی داشته باشند و تا چندین روز، کمپرس یخ را بر قسمتی که جراحی شده قرار دهند تا تورم کاهش یابد.
 • معمولا بیماران طی چهار الی هشت هفته پس از عمل می‌توانند مجدد فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند و همانند گذشته به‌راحتی راه بروند.
 • تحقیقاتی که در این خصوص انجام شده نشان می‌دهد، اغلب ورزشکارانی که این عمل جراحی را انجام داده‌اند، پس از هشت ماه مجددا توانسته‌اند به ورزش حرفه‌ای خود بپردازند.
 • بیماران باید برای بهبود محل جراحت حتما طبق دستور پزشک پانسمان خود را تعویض کنند و همیشه زخم را کاملا تمیز نگهدارند.
مراقبت بعد از عمل رباط صلیبی زانو

مراقبت بعد از عمل رباط صلیبی زانو

نکاتی جهت بهبودی سریع پس از عمل 

بهبودی پس از این عمل شاید به‌نظر سخت و دشوار باشد و نتوان زود به روند عادی زندگی روزمره بازگشت، اما نکاتی دراین‌باره وجود دارد که می‌توان روند بهبودی سریعی پس از جراحی داشت که در ادامه ذکر خواهیم کرد:

تمامی زمان‌هایی که برای ویزیت مشخص شده به پزشک مراجعه کنید

پزشک فوق تخصص زانو پس از عمل، زمان‌هایی برای شما در نظر خواهد گرفت تا روند بهبودی و شرایط شما را بررسی کند؛ بنابراین مراجعه به پزشک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در این ملاقات‌هایی که با پزشک خود دارید، دستورالعمل‌هایی در خصوص نگهداری از زانوی ترمیم شده برای شما کاملا ذکر می‌شود تا دوره نقاهت خود را به‌راحتی پشت سر بگذارید.

فیزیوتراپی انجام دهید

برای آنکه دامنه حرکات شما بازگردد و روند بهبودی سریع‌تری داشته باشید، باید در تعداد جلسات مورد نیازی که برای شما مشخص شده در فیزیوتراپی شرکت کنید. با برنامه‌های توانبخشی که در نظر گرفته می‌شود، قطعا دوره نقاهت شما کوتاه‌تر خواهد شد.

داروهای خود را به‌طور کامل مصرف کنید

اگر دارویی برای شما توسط پزشک تجویز شده، باید به‌طور کامل آنها را مصرف کنید، حتی اگر مشکلی در خود مشاهده نمی‌کنید. می‌بایست دوره درمان شما کامل شود.

استراحت و تغذیه مناسب

خواب کافی و تغذیه مناسب از دیگر نکات مهمی است که باید به آن توجه شود. سعی کنید در رژیم غذایی خود لبنیات و سبزیجات زیادی بگنجانید.

مسائل غیرعادی را با پزشک خود درمیان بگذارید

اگر هرگونه تغییری را که در خود مشاهده می‌کنید، غیرعادی به نظر آید باید با پزشک مطرح کنید. به طور مثال تب یکی از مسائل است که باید جدی گرفته شود، در ادامه در خصوص این مسئله بیشتر خواهیم پرداخت.

 عمل رباط صلیبی زانو

عمل رباط صلیبی زانو

بیش از حد فعالیت نداشته باشید

ممکن است مدت کوتاهی پس از جراحی احساس خوبی داشته باشید و بخواهید همانند گذشته فعالیت‌های خود را آغاز کنید، این کار ممکن است به شما آسیب برساند. باید در کنار فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید، استراحت و موارد زیر را رعایت کنید:

 • قسمت ساق پای خود را در زیر یک یا دو بالشت قرار دهید تا زانوی شما مستقیم نگهداشته شود، این روند به جلوگیری از تورم بسیار کمک می‌کند.
 • مراقب باشید که پانسمان پای شما خیس نشود.
 • از کمپرس آب گرم به‌هیچ‌وجه بر قسمت جراحی شده استفاده نکنید.
 • فعال بودن و استفاده از زانوبندهای مخصوص مدتی پس از عمل می‌تواند به استحکام زانوی شما بسیار کمک کند.

مراقبت از زخم

پس از عمل روی قسمت جراحی شده پانسمان قرار خواهند گرفت. تا زمانی که پزشک به شما اجازه باز کردن نمی‌دهد، باید آن را کاملا خشک و تمیز نگهدارید. پس از برداشتن پانسمان، می‌توانید به حمام بروید، اما به‌طوری که زخم خیس نشود.

از یک پلاستیک یا هر وسیله دیگری که مانع خیس شدن زانو می‌شود، استفاده کنید. پس از دوش گرفتن ممکن است در زخم، رطوبت وجود داشته باشد، قبل از پانسمان مجدد، کاملا آن قسمت را خشک کنید.

 رباط صلیبی زانو

درمان رباط صلیبی زانو

مواقعی که باید به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کنید

 • زمانی که خونریزی به‌قدری است که پانسمان را کاملا خون فرا گرفته باشد و هنگام فشار دادن پانسمان خونریزی قطع نشود.
 • پس از مصرف داروهای مسکن، درد ایجاد شده کاهش نمی‌یابد.
 • اگر در ساق پای خود احساس درد و تورم دارید.
 • پا و انگشتان پای شما بیش از حالت نرمال و طبیعی، تیره به‌نظر می‎رسد.
 • در قسمت برش زده شده در عمل جراحی قرمزی، درد، تورم و زردی را مشاهده می‌کنید.
 • دچار تب بالای 38 سانتی‌گراد هستید.

کلام آخر

مراقبت‌های پس از عمل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. با آگاهی از تمامی این اطلاعات ذکر شده به‌خوبی می‌توانید پس از عمل مراقبت‌های لازم را انجام دهید. با دانستن این اطلاعات ذکر شده قطعا با مشکلی در این مورد روبه‌رو نخواهید شد و در صورت لزوم به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه خواهید کرد.