فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو

معمولا پس از انجام عمل جراحی و بهره‌مندی از فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو، می‌توان تحرک طبیعی خود را بازیابی کرد. جراحی کامل زانو معمولا زمانی انجام می‌گیرد که آرتروز و درد شدیدی در زانو وجود داشته باشد. در بیشتر موارد این درد شدید حرکت زانو را محدود کرده و موجب بروز مشکل هنگام راه‌رفتن می‌شود.

پس از انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو به‌صورت کلی نیاز به انجام فیزیوتراپی جهت بازگشت کامل قدرت به زانو وجود دارد؛ چراکه عضلات پا بر اثر عدم استفاده احساس ضعف خواهد داشت. پس از انجام عمل جراحی و برطرف شدن مشکلات عمدۀ زانو، فیزیوتراپی موجب قوی‌تر شدن زانو می‌شود.

با صلاح‌دید پزشک فوق تخصص زانو معالج خود می‌توانید در روزهای اولیه بعد از عمل، روزانه 20 تا 30 دقیقه فیزیوتراپی داشته باشید. در این جلسات صاف و خم کردن زانوها به‌آرامی انجام می‌گیرد و عضلات ران‌ها به‌تدریج تقویت خواهند شد.

در واقع فیزیوتراپی به شما کمک می‌کند تا دامنۀ حرکتی زانو بهبود یابد و قدرت دوبارۀ حرکت به زانو بازگردانده شود. همچنین روزانه به‌مدت 20 دقیقه پیاده‌روی نیز می‌تواند فرایند بهبود زانو را تسریع بخشد و استفاده از عصا و واکر نیز برای پشتیبانی بیشتر حین راه ‌رفتن توصیه می‌شود.

فیزیوتراپی

پس از انجام عمل زانو تا چه مدت به انجام فیزیوتراپی نیاز است؟

به‌طور معمول، پس از انجام این عمل جراحی از 4 تا 8 هفته نیاز به فیزیوتراپی است. البته این زمان برای هرشخص متفاوت بوده و اشخاص با سرعت‌های متفاوتی بهبود می‌یابند. با توجه به میزان بهبود و پاسخ‌دهی به عمل و سپس فیزیوتراپی، زمان بازیابی می‌تواند کوتاه‌تر یا طولانی‌تر باشد. برای آگاهی از میزان زمان دقیق و روند پاسخ‌دهی به فیزیوتراپی، باید با پزشک و فیزیوتراپیست خود مشورت نمایید.

وجود درد پس از انجام عمل تعویض زانو امری طبیعی است و پس از مدتی فروکش خواهد کرد. برنامه‌های توانبخشی که پس از این دوره شروع ‍‌می‌شود، معمولا شامل طیف وسیعی از تمرینات حرکتی، تقویت عضلات چهار سر ران، تمرین‌هایی برای راه‌رفتن دوباره و تمرینات روزمرۀ زندگی است.

بسیار حائز اهمیت است که در طول مدت زمان ریکاوری پس از عمل جراحی، از انجام کارهای سنگین و خسته‌کردن زانو، خودداری کنید.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست با بیمار تمرینات مربوط به زانو را انجام می‌دهد. حرکات و تمریناتی که به حرکت آسان‌تر زانو و مچ کمک کرده تا راه رفتن آسان شود. انجام برخی تمرینات با پله به‌صورت سبک چه در مراکز فیزیوتراپی و چه در خانه می‌تواند بسیار به روند درمان کمک کند.

معمولا بیماران به مراکز فیزیوتراپی مراجعه می‌کنند، ولی اگر قادر به رفتن به این مراکز مخصوص نباشید، فیزیوتراپیست به منزل مراجعه کرده و درمان در خانه ادامه پیدا می‌کند.

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو

یک تا دو هفته پس از عمل

بعد از ترخیص از بیمارستان، بیمار نیازمند بهبود وضعیت عملکردی خود است. به این منظور وجود پرستاری ماهر و فیزیوتراپیست بسیار حائز اهمیت است. تقریبا هر روز انجام عمل فیزیوتراپی توصیه می‌شود و این عمل تا جایی ادامه می‌یابد که پزشک جراح آن را کافی تشخیص دهد.

فیزیوتراپیست بافت زانو را ملایم ماساژ خواهد داد؛ به این خاطر که تحریک این قسمت موجب خون‌رسانی سریع‌تر شده و در نهایت زودتر و آزادانه‌تر شروع به حرکت می‌کند. انتظار می‌رود که پس از پایان دو هفته، بیمار بتواند زانوی خود را به‌صورت 90 درجه خم کند.

سه تا شش هفته پس از عمل

در هفته سوم و هنگام فیزیوتراپی، فعالیت‌های سنگین‌تری انجام می‌گیرد؛ زیرا قدرت به زانو تا حدی بازگشته است. تمرینات کم‌کم به‌صورت تهاجمی‌تر انجام می‌گیرد. پس از بررسی قوای زانو، ممکن است که فیزیوتراپیست از شما بخواهد که با دوچرخه ثابت کار کنید.

این مسئله که در ابتدا قادر به رکاب زدن نخواهید بود، کاملا عادی است و تنها پدال‌ها را به عقب و جلو ببرید. با بهبود بیشتر، می‌توانید کاملا رکاب بزنید. پس از مدتی وزنه‌هایی سبک نیز به پا افزوده می‌شود.

فیزیوتراپ با استفاده از تحریک عصبی التریکی، موجب بهبود عملکرد عضلات چهار سر ران می‌شود. این پالس‌های الکتریکی باعث منقبض شدن عضلات چهارسر ران می‌شود که پس از بهبود کامل، عضلات این ناحیه بتوانند به‌صورت خودکار منقبض شوند.

هفته هفتم تا هشتم پس از عمل

به‌طور معمول پس از اتمام هفتۀ ششم، بیمار قادر خواهد بود که بدون استفاده از عصا و واکر راه برود و توانایی پا تا حد زیادی باز گشته است.

در هفته‌های هفتم و هشتم باید با پزشک و فیزیوتراپ خود حداکثر همکاری را داشته باشید تا بهبود 100% حاصل شود. همچنین از این مدت تمرینات، بیشتر بر تقویت قدرت عضلات اطراف زانو تمرکز دارد. توجه داشته باشید که وجود ورم در تمامی این مدت امری عادی تلقی می‌شود. ولی درد باید در تمامی این دوره تحت کنترل باشد.

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو

برنامه ورزش‌های خانگی

این برنامه‌ها شامل فعالیت‌هایی در منزل است که در جهت کاهش تورم، افزایش حرکت و بازیابی دوبارۀ قدرت زانو به شما توصیه خواهند شد. انجام این فعالیت‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید راحت‌تر حرکت کنید و زودتر بتوانید فعالیت‌هایی که از آنها لذت می‌برید را انجام دهید.

در واقع موفقیت شما تا حد زیادی به تعهد شما در پیروی از این برنامه‌های ورزشی خانگی است که توسط پزشک و فیزیوتراپ، برایتان تنظیم شده است.

از ساده‌ترین و مؤثرترین ورزش‌هایی که می‌توانید در این دوره داشته باشید، صاف کردن و بالا بردن زانوی خود است. پای غیر جراحی را جمع کرده و سعی کنید که زانوی جراحی‌شده را به سمت بالا ببرید و در عین حال زانو را مستقیم نگه دارید. در حین این کار ماهیچه‌های بالای ران خود را سفت کنید.

چه مدت پس از انجام عمل تعویض مفصل زانو می‌توان ورزش کرد؟

با انجام عمل جراحی و برطرف شدن مشکل زانو و همچنین انجام فیزیوتراپی‌ بعد از تعویض مفصل زانو، انتظار می‌رود که حداقل بعد از سه ماه بتوانید به انجام ورزش‌های سبک بپردازید. در این مرحله باید روزانه یک تا دو ساعت زمان گذاشته تا استقامت لازم در زانو ایجاد شود. عمل زانو به این معنی نیست که باید تا آخر عمر از کارهایی که دوست دارید، محروم بمانید.

در انتها به یاد داشته باشید که میزان بهبودی از فردی به فرد دیگر متفاوت است و عوامل بسیاری در تعیین نتیجۀ کلی، دخیل هستند. پیشرفت و روند بهبودی با توجه به پایندی به دستورالعمل‌ها و توصیه‌های دکتر ممکن است سریع‌تر یا کندتر باشد. مهم‌ترین امر همکاری نزدیک و انجام توصیه‌های پزشک وفیزیوتراپ به‌صورت دقیق است.

2020-07-28T05:44:56+00:00