لوگو

پی آر پی زانو یک درمان کاملا موثر برای آرتروز زانو و سایر مفاصل بدن است که به کمک خون خود فرد انجام می‌شود. به همین دلیل بیمار دچار عوارض آلرژیک نخواهد شد.  PRP زانو در خانه یکی از خدمات کلینیک دکتر سیدصالحی می‌باشد که برای بیمارانی که توانایی جابجایی را ندارند در نظر گرفته شده است.

خوشمزه های مضر برای استخوان

اگر استخوان های سالمی می خواهید این غذاها را نخورید

سلامت استخوان ها اهمیت زیادی دارد زیرا استخوان ها اسکلت بدن را تشکیل و به ما امکان حرکت می دهند، همچنین از اندام های بدن محافظت و سلولهای قرمز و سفید خون را تولید می کنند. یک انسان بالغ 206 استخوان دارد که از کلسیم، فسفر، سدیم، کلاژن و سایر مواد معدنی تشکیل شده است. متأسفانه، مشکلات استخوانی تا حدودی به یک اپیدمی تبدیل شده و تشخیص آن دشوار است مگر اینکه از آن مطلع باشید. بسیاری از ما از فواید استخوان سازی مواد مغذی مانند کلسیم و ویتامین د اطلاع داریم که برای جذب بهتر این دو مورد مهم باید مصرف برخی غذاها را به منظور پشتیبانی بهتر از سلامت استخوان محدود کرد به همین دلیل در این مقاله به معرفی برخی غذاهایی که باید از مصرف آن اجتناب کرد می پردازیم.

نمک :

جالب است بدانید که با مصرف نمک، سطح کلسیم بدن کاهش می یابد بنابراین، اگرچه در رژیم غذایی خود به نمک نیاز دارید اما نباید در مصرف آن زیاده روی کنید یا به کل آن را از رژیم غذایی خود کنار بگذارید، بلکه باید در حد مجاز روزانه از آن بهره ببرید و میزان سدیم موجود در غذاهایی که می خورید را بررسی کنید (به عنوان مثال چیپس ها معمولاً سطح بالایی نمک دارند).

نوشیدنی های گاز دار :

بسیاری از نوشابه ها حاوی مقادیر زیادی کافئین و فسفر هستند و بنابر گفته برخی از متخصصان این دو ماده در از بین رفتن استخوان نقش دارند. برخی دیگر نیز از دست دادن استخوان را نتیجه عدم انتخاب گزینه های سالم مانند شیر می دانند. به هر حال برای داشتن استخوان های سالم، مصرف نوشیدنی های گازدار را محدود و به جای آن گزینه سالم تری را انتخاب کنید.

داروهای خاص :

انواع خاصی از داروها به ویژه داروهای مزمن می توانند بر روی استخوان های تأثیر منفی بگذارند. برخی از اینها داروهای ضد تشنج و گلوکوکورتیکوئیدها هستند و عوارض جانبی دارند، پس مهم است که در رابطه با آن بدانید تا بتوانید با مصرف کلسیم آنها را خنثی کنید.

هویج ، سیب زمینی شیرین و جگر گاو :

در حالی که این غذاها مضر به نظر نمی رسند، اما هر سه با وجود ویتامین آ برای سلامت استخوان ها مضر هستند. اینها یک آنتی اکسیدان قوی اند و به مبارزه با التهاب کمک می کنند با این حال، این ویتامین فعالیت سلول هایی به نام استئوکلاست را افزایش می دهد. استئوکلاست ها مسئول شکستن استخوان هستند، بنابراین ویتامین A اضافی می تواند به کاهش تراکم استخوان کمک کند پس در مصرف منابع این ویتامین زیاده روی نکنید.

کافئین :

مصرف قهوه یک روش کاملاً محبوب برای غلبه بر تنبلی است در حالیکه مطالعات نشان می دهد کافئین در کاهش تراکم استخوان در زنان پس از یائسگی نقش دارد. این ماده کلسیم استخوان ها را دفع کرده و آنها را ضعیف و بدون قدرت می کند. همچنین 6 میلی گرم کلسیم با مصرف فقط 100 میلی گرم کافئین از بین می رود. مطالعه دیگری، نشان می دهد قند اضافه شده به نوشیدنی های کافئین دار، اثرات مضر بیشتری بر سلامت استخوان زنانی دارد که از مرحله یائسگی عبور می کنند. برای جلوگیری از پوکی استخوان از مصرف قهوه های کافئین دار و چای و شکلات همراه هم خود داری کنید.

گوشت قرمز :

مصرف پروتئین حیوانی معمولاً جزو مواردی است که باید در صورت پوکی استخوان از مصرف آن خودداری شود. در صورت ابتلا به پوکی استخوان مصرف گوشت قرمز باید به 2 بار در هفته و یا کمتر محدود شود. براساس نتایج منتشر شده از مطالعات کاهش مصرف نوشابه، گوشت قرمز، غذاهای سرخ شده، غذاهای شیرین مانند دسرها و غلات تصفیه شده می تواند بر سلامت استخوان ها تأثیر مثبت داشته باشد.