لوگو
درد‌های مختلفی، در طی زندگی برای همه اتفاق افتاده یا می‌افتند، اما زانو درد یکی از درد‌های جدی و بسیار آزار دهنده است که شاید هم دلیل آن ایجاد مشکل در راه رفتن، نشستن و حتی خوابیدن باشد!

جراحی‌های زانو

دلایل و درمان‌های زانو درد

دلایل زانو درد اکثرا شامل آرتروز زانو، آسیب دیدگی رباط‌های صلیبی، پارگی مینیسک زانو و عوامل دیگر است که خوشبختانه امروزه برای هر کدام از این مشکلات، درمان‌ها و عمل زانو توسط پزشکان متخصص ارائه می‌شود.
برای مثال یکی از درمان‌های زانو، عمل رباط صلیبی است که توسط بهترین جراح زانو انجام می‌شود؛ البته رباط صلیبی انواعی دارد که پزشک  بهترین معاینه و درمان را برای هر کدام از آن‌ها ارائه می‌کنند.

از جراحی‌های زانو، می‌توان به پروتز زانو هم اشاره کرد که توسط دکتر سید محسن سیدصالحی به بهترین شکل صورت می‌گیرد و اکثرا برای افرادی که صدماتی ناشی از تصادفات، صدمات ورزشی و غیره داشته‌اند، استفاده می‌شود و ماندگاری مناسبی هم به همراه دارد.
به‌علاوه این موارد، جراحی آرتروسکوپی یا آرتروسکوپی زانو هم معمولا یک جراحی سرپایی است که پزشک جراح به کمک آن، داخل مفصل زانو را رویت می‌کند و روند جراحی و درمان بیمار را پی میگیرد.
مدت زمان استراحت بعد از عمل زانو را هم فوق تخصص جراح با انجام معاینه، نوع عمل، میزان حاد بودن مشکل، سن بیمار و غیره تشخیص می‌دهد. هزینه جراحی زانو هم وابسته به نوع جراحی، اتاق عمل و تنکسین و صد البته مهارت جراح زانو، متفاوت خواهد بود.

تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی، نوعی جراحی است که جراح متخصص در آن، جایگزینی برای مفصل زانو قرار می‌دهد؛ فرد بیمار که به دلیل دردهای زانو در زندگی دچار اختلال شده است پس از انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو به راحتی و مانند قبل می‌تواند کارهای روزمره خود را از سر گیرد.
جراحی مفصل زانو برای اشخاص مختلف از جمله برای افرادی که سن آن‌ها بالا رفته و پوسیدگی مفصل رخ داده و درمان‌های اولیه مشکلشان را حل نکرده است، پیشنهاد می‌شود؛ در ضمن تاکید می‌شود که برای عمل تعویض مفصل زانو، پزشک مربوطه با معاینه دقیق تشخیص دهد که فرد واجد شرایط است یا خیر، زیرا بعضی اوقات عواملی مانند وزن بیمار در وضعیتی قرار ندارند که بتوان این جراحی را انجام داد.

با انجام جراحی مفصل زانو، نیازی به نگرانی نخواهد بود زیرا با انجام عمل تعویض مفصل زانو، پس از جراحی زانوی شما به شکل قابل توجهی بهبود خواهد یافت تنها با تفاوت اینکه ممکن است بعضی از پرهیز‌ها و مراقبت‌ها در عملکرد روزانه لازم باشد که پزشک جراح، شما را در جریان تمامی موارد خواهند گذاشت.

مدت زمان عمل و مراقبت های بعد از جراحی

مدت زمان این جراحی، طولانی نخواهد بود و در مدت زمان نسبتا کوتاهی انجام خواهد شد، پس از جراحی هم به اندازه‌ای که دکتر متخصص تشخیص می‌دهد، بیمار باید بستری شود و سپس بعد از مرخص شدن باید دوره نقاهت در خانه شروع شود. در مورد مدت زمان استراحت بعد از عمل زانو یا دوره نقاهت تعویض مفصل زانو هم می‌توان گفت این مسئله وابسته به نوع جراحی و تصمیم متخصص است اما عموما مدت زیادی زمان نخواهد برد.
متخصص جراح زانو به شما در مورد فیزیوتراپی و ورزش‌هایی که پس از جراحی تعویض مفصل زانو احتیاج هستند، اطلاعات کامل خواهد داد. به علاوه فراموش نکنید که در دوره استراحت پس از جراحی مفصل زانو، مراقبت از زخم‌ها و پانسمان هم برای جلوگیری از مشکلاتی مانند عفونت زخم، ضروری است.
عوارض تعویض مفصل زانو با توجه به مهارت جراح و رعایت بیمار ناچیز است، تنها گاهی درصد کمی از افراد دچار عفونت می‌شوند که آن هم اگر مراعات شود، احتمالش بسیار پایین است.

درمان پارگی مینیسک زانو

مینیسک زانو که غضروف یا قسمتی در مفصل است، می‌تواند دچار آسیب‌هایی مانند پارگی شود که برای فرد ایجاد درد و ناراحتی کند. این پارگی مینیسک گاهی جزئی و گاهی کلی است که از نظر قسمت پارگی و مدل آن، چند نوع دارد.
درمان‌هایی برای پارگی مینیسک زانو وجود دارند که مناسب‌ترین آن‌ها با در نظر گرفتن نوع پارگی و معاینه دقیق پزشک، انتخاب می‌شود. 

مطب سدصالحی

دلایل پارگی مینیسک زانو

از دلایل پارگی مینیسک هم، مانند علت خیلی از آسیب‌های بدنی دیگر، می‌توان به صدمه هنگام ورزش، پیچ‌خوردگی و تصادفات اشاره کرد.
به علت مشکلاتی مانند درد و تورمی که پارگی مینیسک برای شخص به وجود می‌آورد و روتین زندگی او را مختل می‌کند.


جهت درمان پارگی مینیسک ابتدا شیوه‌های درمانی ساده‌تر پیش گرفته می‌شوند سپس در صورت لزوم عمل جراحی مینیسک انجام می‌شود. این عمل جراحی، به دو صورت ترمیمی و خارج کردن ناحیه، انجام می‌شود.
جراح در روش اول، اگر پارگی مینیسک جزئی باشد آن را در جراحی ترمیم می‌کنند و در روش دوم، قسمت پاره شده را خارج می‌کنند.

مانند هر درمان و جراحی دیگری، دوره درمان پارگی مینیسک زانو هم به بعضی پرهیز‌ها و مراقبت‌های لازم مانند استفاده از زانو‌بند یا دوری از کار‌های سنگین نیاز دارد که باید با مشاوره پزشک، انجام شوند.
دوره نقاهت یا استراحت هم پس از انجام جراحی پارگی مینیسک، معمولا به مدت یک یا دو هفته خواهد بود، البته با توجه به سن و شرایط بیمار، پزشک جراح می‌تواند مدت دوره کمتر یا بیشتری را توصیه کند.
عواملی مانند شدت و وضعیت قسمت پاره شده مینیسک، به اضافه وضعیت جسمانی خود مراجعه کننده و مهارت پزشک، در عمل مینیسک تاثیر به سزایی دارند.

عمل رباط صلیبی

کشیدگی و پارگی رباط صلیبی برای خیلی از افراد توسط عواملی مانند تصادفات اتفاق افتاده و آزارهای جسمی مثل درد و مشکل در راه رفتن را در آن‌ها به وجود آورده است. 
گاهی ممکن است بسته به شدت پارگی رباط صلیبی و صلاح دید پزشک، به جای جراحی راه‌های دیگر مانند فیزیوتراپی، دارو درمانی و گاهی هم از جراحی آرتروسکوپی که روشی کم تهاجمی است، استفاده شود.


هزینه عمل پارگی رباط صلیبی هم بستگی به رباط صلیبی جلویی یا پشتی بودن، میزان پارگی، تجهیزات و مسائل دیگری دارد.
پس از جراحی رباط صلیبی هم مواردی مثل فیزیوتراپی، دوری از فعالیت‌های سنگین، رژیم غذایی مناسب، استراحت کافی و موضوعات دیگری که پزشک جراح شما را در جریان آن‌ها خواهد گذاشت، از مدت دوران نقاهت کاسته و سلامتی کامل را زودتر به شما باز می.گردانند.