احساس درد زانو هنگام خم کردن آن، یکی از مشکلات شایعی است که در بین بیماران مشاهده می‌شود. در واقع هنگامی که روی زانو می‌نشینید، 7 برابر وزنی که دارید، فشار بر این قسمت از پا وارد می‌شود؛ به همین دلیل ایجاد درد پس از مدتی جای تعجبی ندارد.

درد هنگام خم کردن پا می‌تواند به‌دلایل مختلفی ایجاد شود که یکی از این موارد صدمات وارد شده به زانو است. در ادامه مقاله تمامی حالت‌های مختلف و دلایلی که هنگام خم کردن زانو، منجر به درد می‌شود را برای شما ذکر خواهیم کرد.

علت درد زانو هنگام خم کردن آن

درد ایجاد شده می‌تواند به دو شکل در فرد ایجاد شود:

در حالت تحمل وزن

هنگامی که در حالت نشسته بر صندلی یا اسکوات قرار دارید یا در حال بالا و پایین رفتن از پله‌ها هستید، به زانوی شما فشار وارد می‌شود. در این حالت‌ها وزن زیادی به به این قسمت از پا وارد می‌شود.

بدون تحمل وزن

در مواقعی که وزنی بر زانو وارد نمی‌شود، ممکن است به آن آسیب وارد شود. هنگامی که در حالت ایستاده و نشسته بر صندلی قرار دارید یا در حال راه رفتن هستید، وزنی بر این اندام شما وارد نمی‌شود، اما زمانی که پاهای شما از زمین برداشته می‌شود یا در حالت نشسته بر صندلی قرار دارید، باعث ایجاد درد خواهد شد.

هنگامی که زانو خم می‌شود، به‌دلیل فشرده شدن این قسمت از پا درد را احساس خواهید کرد. نباید از این مسئله تعجب کنید؛ زیرا این بخش در هنگام انجام هر فعالیتی فشار زیادی را متحمل می‌شود.

به‌عنوان مثال، هنگام خم کردن پا برای بالا یا پایین رفتن از پله‌ها نیرویی سه برابر وزن شما به آن وارد خواهد شد. همچنین هنگامی که به حالت اسکوات قرار می‌گیرید، نیرویی هفت برابر وزن به این اندام وارد می‌شود.

هنگام پرش، نیرویی معادل ده برابر وزن به آن وارد می‌شود، به همین جهت برخی از افراد درد زانو را هنگام خم کردن احساس خواهند کرد.

علت درد زانو

چه عواملی منجر به زانو درد هنگام خم کردن آن می‌شود؟

دوندگان

شاید برایتان عجیب باشد که بدانید به همان اندازه که دوندگان فشار زیادی به زانو خود وارد می‌کنند، یک کارمند پشت میز نشین نیز همان اندازه، فشار وارد خواهد کرد. در واقع چنین صدماتی منجر به درد قدامی می‌شود.

به‌طور کلی دوندگان فشار و استرس زیادی را به این بخش از پای خود هنگام خم کردن وارد می‌کنند و در نهایت اصطکاک بیشتری نیز به آن وارد می‌شود. ضعف عضلات، سفتی زانو، قوس پا و زاویه لگن می‌تواند منجر به چنین عارضه‌ای شود.

علائم

درد هنگام خم کردن پا می‌تواند در مواقع نشستن طولانی‌مدت در ماشین و صندلی ایجاد شود یا هنگام بالا و پایین رفتن از پله‌ها احساس خواهد شد. علاوه بر این موارد صدایی دلخراش هنگام خم کردن به گوش می‌رسد.

بورسیت یا التهاب کیسه زلالی

بورسیت، یکی از مهم‌ترین دلایلی است که هنگام خم کردن زانو درد احساس می‌شود. بورسیت کیسه کوچک پر از مایع است که بین استخوان و عضلات نرم قرار گرفته تا از ایجاد اصطکاک بین این دو جلوگیری شود.

هنگامی که فشار مکرر و زیادی به این قسمت وارد شود، اصطکاک و ضربه به این ناحیه، منجر به درد هنگام خم کردن می‌شود.

علائم

اگر به بورسیت فشار و آسیبی وارد شده باشد، در آن قسمت درد احساس خواهید کرد. هنگامی که آسیب به این قسمت وارد شود، بلافاصله پس از آن، درد ایجاد می‌شود.

التهاب استخوان کشکک

این درد و تورم در افرادی ایجاد می‌شود که زمان زیادی صرف زانو زدن (در رشته ورزشی) می‌کنند. التهاب استخوان کشکک باعث تورم و درد در قسمت جلوی زانو می‌شود.

علائم

درد هنگام خم کردن پا و تورم در قسمت جلوی زانو از نشانه‌های مهم این عارضه است. معمولا دردهای بعد از آسیب، به‌تدریج ایجاد می‌شود، مگر آنکه آسیب به‌صورت مستقیم وارد شود و شما درد را در همان لحظه احساس کنید.

درمان درد زانو

کیست بیکر

نوعی کیست پر از مایع است که در پشت زانو ایجاد می‌شود و منجر به التهاب در آن قسمت خواهد شد. کیستی پر از مایع در مفصل زانو به پشت بورس می‌رود و در نهایت منجر به تورم می‌شود. در اغلب مواقع چنین مشکلی بر اثر آرتروز ایجاد می‌شود، اما عوامل دیگری مانند نقرس یا پارگی غضروف می‌تواند منجر به چنین مشکلی شود.

علائم

سفتی و درد زانو هنگام صاف یا خم کردن پا احساس می‌شود، هنگام فعالیت، درد بدتر شده و در مواقع استراحت بهبود می‌یابد. اغلب افراد می‌توانند یک برآمدگی کوچکی پر از مایع را در پشت زانو احساس کنند. معمولا چنین علائمی به‌تدریج در افراد ایجاد می‌شود.

آسیب به رباط

زانو دارای چهار رباط صلیبی است که به پایداری و استقامت بسیار کمک می‌کند. زمانی که رباط صلیبی دچار پارگی شود، بسته به میزان آسیب‌دیدگی، به دیگر قسمت‌های این اندام نیز آسیب وارد خواهد شد. مواقعی چنین اتفاقی رخ می‌دهد که پیچ‌خوردگی ناگهانی یا نیرویی بیش از حد به پا وارد شود.

علائم

هنگام خم کردن زانو یا انجام فعالیت، درد احساس می‌شود، عدم استقامت و تورم نیز در این قسمت از پا وجود دارد. هرچه آسیب‌دیدگی بیشتر باشد، علائم نام برده نیز بیشتر خواهد بود. معمولا درد و عارضه اینگونه جراحت‌ها فورا پس از آسیب یا نهایتا پس از دو روز نمایان می‌شود.

علائم درد زانو

پارگی مینیسک

مینیسک یک لایه غضروفی است که به‌عنوان ضربه‌گیر در زانو عمل می‌کند، در واقع وجود آن باعث عملکرد بهتر این اندام می‌شود. پارگی مینیسک، یکی از دلایل اصلی احساس درد در هنگام خم کردن پا است. هنگامی که مینیسک در این بخش پاره شود، این قسمت از پا ملتهب می‌شود و انجام حرکات برای شما بسیار محدود خواهد شد.

علائم

درد هنگام خم کردن پا، به‌خصوص زمانی که از پله تردد می‌کنید. همچنین حرکات شما محدود می‌شود و در برخی مواقع زانو قفل و ملتهب خواهد شد.

درد و علائم دیگر ممکن است، به‌تدریج پس از ساییدگی در مفصل این اندام ایجاد شود. اگر آسیب‌دیدگی بیشتر باشد، فورا پس از آسیب علائم را مشاهده خواهید کرد.

آرتروز زانو

آرتروز در واقع همان التهاب مفصل است و بسیاری از افراد درگیر چنین بیماری هستند. اگر آرتروز وجود داشته باشد هنگام خم کردن زانو، درد و سفتی احساس می‌شود.

در این بیماری غضروف بین استخوان‌های این قسمت به‌تدریج از بین می‌رود و موجب ساییدگی استخوان‌ها بر یکدیگر می‌شود. چنین عارضه‌ای می‌تواند به‌دلیل ژنتیک، اضافه وزن و آسیب به این اندام ایجاد شود.

علائم

علائم بیشتر در هنگام صبح بروز می‌کند یا زمانی که مدت طولانی در یک جا نشسته باشید و بخواهید پای خود را خم کنید درد را احساس خواهید کرد. زمانی که می‌خواهید پای خود را خم یا صاف کنید احساس سفتی در این قسمت از پای خود دارید.

مواقعی که در حال انجام فعالیتی هستید، به‌عنوان مثال بالا یا پایین رفتن از پله‌ها، درد و علائم بیماری بدتر می‌شود. این بیماری بیشتر در افراد بالای 65 سال مشاهده شده است، اما امکان ایجاد چنین مشکلی در جوان‌ترها نیز وجود دارد.