آرتروسکوپی | تشخیص بیماری های مفصلی

PRP زانو و شانه
PRP چیست؟عوارض و روش های درمان با PRP
دی ۲, ۱۳۹۵
تعویض مفصل
تعویض مفصل |درمان آرتروز
دی ۲۳, ۱۳۹۵
آرتروسکوپی

آرتروسکوپی چیست؟

یک وسیله تشخیصی درمانی برای بیماری های مفصلی میباشد. در این روش به کمک دوربین و وسایل مخصوص جراح اورتوپد داخل مفصل را بر روی مانیتور تحت دید مستقیم میبیند و در صورت تشخیص بیماری آن را تحت درمان قرار می دهد.

آرتروسکوپی جراحی لیزری نیست چراکه نور مورد استفاده برای دیدن در آرتروسکوپی یک نور معمولیست و لیزر هیچ کاربردی ندارد.

کلمه آرتروسکوپی به معنای دیدن داخل مفصل است. Arthro به معنای مفصل و scopy به معنای دیدن است. در واقع یک آرتروسکوپ یک مفصل بین است. پزشک معالج با دیدن داخل مفصل میتواند بسیاری از بیماریهای آنرا تشخیص داده و میتواند اقدام به درمان جراحی بعضی از آنها از طریق ارتروسکوپ کند.

معمولا این نوع درمان بصورت یک جراحی سرپایی است به این منظور که بیمار مدت کوتاهی معمولا چند ساعت قبل از جراحی در بیمارستان بستری شده و بعد ازآن میتواند در همان روز از بیمارستان مرخص شود. مانند هر عمل جراحی دیگر بیمار باید به توسط متخصص بیهوشی تحت بیهوشی عمومی یا بیحس کمری یا بندرت بیحسی محلی قرار بگیرد. پس باید قبل از شروع عمل بیمار حداقل بمدت هشت ساعت چیزی نخورده و نیاشامیده باشد. کل آرتروسکوپی ممکن است چیزی حدود نیم تا یک ساعت وقت ببرد.

آیا جراحی آرتروسکوپی عارضه دارد؟

باید توجه داشت که تمام روشهای جراحی اعم از جراحی های باز و بسته عارضه دارند.مانند عفونت خونریزی یا ایجادلخته. اما این عوارض در این روش به مراتب کمتر می باشد.

آرتروسکوپی تشخیصی چیست؟

برای تشخیص بیماری های مفصلی مثل پارگی رباط صلیبی ، پارگی رباط شانه،صدمه به غضروف زانو یا شانه از رادیوگرافی یا MRI آن استفاده میشود اما گاهی اوقات هیچکدام از روش های ذکر شده به تشخیص نمیرسد و بیمار همچنان دچار علائم میباشد .به عبارتی قدرت تشخیص MRI و سی تی اسکن در تشخیص بیماری های مفصلی صدرصد نیست. در این موارد با انجام این عمل و ریز دید مستقیم، تشخیص امکان پذیر می گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =